2013.09.16. Sajtótájékoztató a plazmasugaras felületkezelő berendezésről

2013.09.16. Miskolci Egyetem

Sajtótájékoztató

Ünnepélyes keretek között helyezték üzembe a Metallurgiai és Öntészeti Intézet által a projekt finanszírozásával, közbeszerzés keretében megvásárolt Laboratóriumi Plazmasugaras Tisztító Berendezést, melyen a sajtó munkatársai is jelentős számban részt vettek. (A sajtómegjelenéseket megtekintheti honlapunkon: http://www.forr-asz.uni-miskolc.hu/?p=mediatar). A berendezés segítségével plazmakezelési kísérletek végzésére nyílik lehetőség, melynek aktualitását az alábbi tények igazolják: A környezetvédelmi előírások szigorodásával a plazmakezelés egyre komolyabb alternatívája a nedves vegyi kezeléseknek, mert nem hagy hátra maradványanyagot. Emellett paraméterei könnyebben szabályozhatók, a felhasznált vivőgáz többnyire ártalmatlan, és a keletkezett bomlástermékek is könnyebben eltávolíthatók. Az atmoszferikus, illetve kisnyomású plazmakezelések alkalmazási köre egyre bővül: műanyagok kezelése ragasztás előtt, fémes felületek aktiválása, bevonati védőrétegek képzése. A sajtótájékoztató egyben a Kutatók Éjszakája rendezvény beharangozójaként is szolgált.

A gép működését Dr. Török Tamás szakmai vezető mutatta be.

A sajtótájékoztatón Dr. Kékesi Tamás Rektorhelyettes bemutatta az e-Bogarat, valamint a Napkohó működését. A Napkohó napenergiával fejlesztett áram felhasználásával különböző hulladékokból értékes fémek kinyerését teszi lehetővé.